SK | CZ
Úvod > Dovolenka - Last minute > Bulharsko

Bulharsko - Last minute dovolenka 2021

Zobraziť ponuku last minute Bulharsko

Bulharsko, pomerne hornatý stáť na Balkánskom polostrove, leží na pobreží Čierneho mora v juhovýchodnej Európe. Hlavným mestom je Sofia, úradným jazykom bulharčina a oficiálnou menou je bulharský lev.

Dovolenka v Bulharsku pri Čiernom mori

Najväčším turistickým lákadlom Bulharska sú ale bezpochyby dlhé piesočnaté pláže na pobreží Čierneho mora. Veľkú obľubu si získali najmä vďaka pozvoľna sa zvažujúcemu vstupu do mora a krásne čistej vode.

Geograficky

Bulharsko je veľmi zaujímavá krajina, kde si každý turista príde na svoje. Centrálna časť Bulharska je tvorená pohorím Balkán, ktoré dalo názov celému polostrovu. K ďalším známym pohorím patrí Rila, kde možno mimochodom stráviť veľmi kvalitnú zimnú dovolenku, Pirin či Rodopy, ktoré sú zaujímavé predovšetkým vďaka tamojším jaskyniam. Hrebene a zalesnené kopce bulharských hôr nádherne kontrastujú s úrodnými nížinami a údoliami riek. Bulharsko ponúka aj mnohé kultúrne a architektonické zaujímavosti. Pripomeňme napríklad Rilski manastir, starodávny kláštor kde môžete aj prenocovať, nedobytná pevnosť Carevec, ktorá leží na skalnatom kopci obohnaného z troch strán riekou, či mestečko Ivanovo, kde sa nachádza komplex kostolov, kaplniek, kláštorov a pivníc, z ktorých niektoré sú vybudované v jaskyniach .

Cestovanie

Pre pobyt v Bulharsku potrebujete platný cestovný pas s dobou platnosťou minimálne po dobu potrebnú pre pobyt alebo občiansky preukaz. Ak sa chystáte stráviť v Bulharsku dlhšie ako 3 mesiace, je nutné ohlásiť sa na oddelenie migračnej polície v mieste pobytu a požiadať o potvrdenie prechodného pobytu.

Bulharsko autom

Ak sa chystáte do Bulharska autom, potrebujete sebou vodičský preukaz, technický preukaz vozidla a doklad o poistení vozidla (zelenú kartu). Odporúča sa tiež uzavrieť havarijné poistenie, bulharskí vodiči sú trochu temperamentnejší as dodržiavaním predpisov si nelámu hlavu a pripravte sa aj na horšie stav ciest nižšej triedy.

Turistické info

Elektrické napätie je tu rovnaké ako u nás 220 V, 50 Hz. Pripravte sa ale na časový posun +1 hodina. K najznámejším a najnavštevovanejším miestam Bulharska bezpochyby patrí Zlaté Piesky, Varna, Slnečné Pobrežie či Balčík