SK | CZ
Úvod > Dovolenka - Last minute > Chorvátsko

Chorvátsko - Last minute dovolenka 2021

Chorvátska republika čiže Chorvátsko je jedným zo štátov bývalej Juhoslávie ležiace na pobreží Jadranského mora. Súčasťou Chorvátska je tiež asi 1200 ostrovov a ostrovčekov tiahnucich sa pozdĺž celého chorvátskeho pobrežia. Hlavným mestom je Zábřeh, úradným jazykom chorvátčina a menou chorvátska kuna.

Zobraziť ponuku last minute Chorvátsko

Chorvátsko geograficky

Chorvátsko je krajina, ktorá oplýva krásnou prírodou a príjemným stredomorským podnebím. K Chorvátsko patrí najväčšia časť dalmátskeho pobrežia Jadranu, ktorého kúzelné kamienkové pláže patria k najčistejším v Európe. Nie nadarmo sa Chorvátsko stalo jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v oblasti Stredozemného mora. Priezračná voda, romantické zátoky a čisté štrkové pláže ponúka nielen príjemné miesto k odpočinku, ale aj na strávenie aktívnej dovolenky v podobe vodných športov. Veľmi populárny je v posledných rokoch jachting či plavba na plachetnici. Dalmatínske pobrežie ponúka výborné podmienky pre potápanie a šnorchlovanie. Naopak na ostrovoch Krk a Brač sú zase skvelé podmienky pre priaznivcov surfovanie.

Plitvické jazerá

Chorvátsko to ale nie je len more, pláže a váľanie sa na slniečku, Chorvátsko sú aj historické a kultúrne pamiatky, jedinečné národné parky vo vnútrozemí a divoké rieky pre milovníkov raftingu. K najznámejším a najkrajším parkom patrí známa "strieborná" Plitvické jazerá zahŕňajúce krasovú sústavu 16 terasovitých jazier.

Doklady

Chorvátsko je členom EÚ a ako občanovi Slovenska Vám bude stačiť platný občiansky preukaz.

Chorvátsko autom

Ak sa chystáte ísť do Chorvátska autom, je nutné mať so sebou platný medzinárodný vodičský preukaz, technický preukaz vozidla a tiež doklad o poistení vozidla tzv zelenú kartu. Nedodržiavanie pravidiel cestnej premávky sa v Chorvátsku trestá vysokými pokutami a môže vám byť odobratý aj vodičský preukaz. Je zakázané riadiť pod vplyvom alkoholu, vodič, spolujazdec aj cestujúci na zadnom sedadle musí byť pripútaní, je zakázané telefonovať počas jazdy a vysokú pokutu môžete získať aj za zlé parkovanie. Samozrejmosťou sú vysoké pokuty za prekročenie rýchlosti. Maximálna rýchlosť je na diaľnici 130 km / h, na hlavných cestách 90 km / ha v mestách a osadách max 50 km / h.

Informácie pre turistov

Elektrický prúd tu má napätie 220 ​​V, 50Hz a zástrčky sú rovnaké ako u nás. Iba v niektorých starších súkromných apartmánoch sa môžete stretnúť so starými zástrčkami. Na dovolenku do Chorvátska sa určite vybavte vhodnou obuvou do vody. Jednak sa v niektorých oblastiach vyskytujú morskí ježkovia a tiež sa tu prevažujú štrkovo-kamienkové pláže a môže sa stať, že sa vo vode o ostrejšie kamienok porežete.

Destinácie v Chorvátsku

K najnavštevovanejším miestam Chorvátska patria Istrijský polostrov, Dalmácia, Makarská riviéra, ostrov Pag či Split.