SK | CZ
Úvod > Dovolenka - Last minute > Čierna Hora

Čierna Hora - Last minute dovolenka 2021

Republika Čierna Hora leží v juhovýchodnej Európe pri pobreží Jadranského mora. Čierna Hora je najmladším štátom na svete, vznikla len 1.júna 2006. Hlavným mestom je Podgorica, úradným jazykom srbochorvátčina, ale po osamostatnení Čiernej Hory od Srbska sa postupne ustanovuje čiernohorčina a oficiálnou menou je tu euro.

Zobraziť ponuku last minute Čierna Hora

Geografia

Vďaka výbornej pozícii u Jadranského mora a prímorskej klímy si Čierna Hora v posledných rokoch získava čoraz viac turistov. Tunajšie pláže s prekrásne čistým morom sú prevažne piesčité, a to ako z hrubého tak jemného piesku, a kamienkové. Vstupy do mora sú na mnohých miestach skôr mierne, piesčité, ideálne pre deti a nie moc zdatných plavcov.

Príroda

Okrem pláží ocenených "Modrou vlajkou" ale Čierna Hora ponúka aj krásnu prírodu. Kochať sa jej môžete v jednom zo štyroch Národných parkov - pohorie Durmitor s kaňonom rieky Tary, Lovćen, Biogradska Gora a Skadarské jazero. Práve jazero Skadar je častým cieľom mnohých turistov. Je to najväčšie jazero Balkánu, jedno z najväčších v Európe a hniezdia tu pelikánov. V jazere je možné sa kúpať či navštíviť jeden z mnohých malých ostrovčekov.

Potrebné doklady

Pre vstup na územie Čiernej Hory vám postačí len cestovný pas, ktorý musí byť platný minimálne 3 mesiace od vstupu. Ak sa nechystáte stráviť v Čiernej Hore dlhšie ako 90 dní, nie je nutné vízum.

Predpisy

V Čiernej Hore treba dodržiavať množstvo colných predpisov. Je tu prísne zakázaný dovoz potravín s výnimkou detskej a diétnej výživy. Ďalej môžu mať návštevníci vo svojich batožine sušené ovocie, sušenú zeleninu, sušené huby, čaju, kávu, rôzne prísady do jedál, a to všetko dohromady s hmotnosťou do 1 kg, max 1 liter alkoholu, 2 litre ďalších nápojov a 5 litrov balenej vody označenej etiketou.

Dovolená Čierna Hora autom

Ak sa chystáte na dovolenku autom musíte mať platný vodičský preukaz, technický preukaz vozidla a zelenú kartu. Ak si chcete auto požičať až na mieste, odporúča sa vlastniť medzinárodný vodičský preukaz. Povolená rýchlosť je 60km/hod v obci, 80 km / hod mimo obce a 120 km / hod na diaľnici. Povolený obsah alkoholu v krvi je 0,5 promile.

Info

Elektrické napätie je tu 220 V, takže v tomto smere by ste nemali mať problém. Dostatočne si ale zásobte osobné lekárničku. Lieky sú v Čiernej Hore značne drahé, takže si pribaľte svoje osobné lieky ktoré užívate, lieky proti horúčke a zažívacím problémom. K najnavštevovanejším miestam patrí Letovická Budva, Bečiči či Ulcinj alebo tiež bývalé hlavné mesto Cetinje.