SK | CZ
Úvod > Dovolenka - Last minute > Cyprus

Cyprus - Last minute dovolenka 2021

Cyperská republika čiže Cyprus je ostrovným štátom ležiacom v Stredozemnom mori. Hlavným mestom Cypru je Nikózia (Lefkosia), úradným jazykom je gréčtina a pretože je Cyprus členom Európskej únie, je oficiálnou menou euro. Štát Cyprus leží na juhozápadnej časti rovnomenného ostrova. Severovýchodná časť ostrova zaberá Severocyperská turecká republika. Stredom ostrova sa tiahne demarkačnú čiara tzv Attilovou línií ("Green Line") široká niekoľko kilometrov. Pásmo "Územie nikoho" vytyčuje ostnatý drôt. Hranice prechádza dokonca aj stredom hlavného mesta Nikózia.

Zobraziť ponuku last minute Cyprus

História

Cyprus je nazývaný Afroditiným ostrovom lásky a krásy. Podľa legendy sa na pláži Petra tou Romiou medzi mestami Páphosu a Limassolu zrodila z morskej peny bohyňa krásy, lásky a plodnosti Afrodité a prvýkrát sa tu tiež dotkla zeme. Dnes môžeme Cyprus nazývať aj ostrovom športu. V zimnom období si môžete zalyžovať v horách Troodos a potom sa vykúpať v mori na pobreží. Sú tu aj golfové ihriská, tenisové kurty a pri pobreží veľa vodných aktivít. Okrem krásnej prírody, piesočnatých pláží a čistého mora ponúka Cyprus tiež aj mnohé historické a architektonické skvosty. Navštíviť tu môžete napríklad stredoveký hrádok v Limassole, kde bol oddaný samotný Richard Levie srdce alebo niektoré z archeologických nálezísk. Za prehliadku stojí aj gotické katedrály prestavané na mešity v tureckej časti Cypru.

Víno

Cyprus je ale tiež rajom pre milovníkov vínneho moku. Cyperské vína sú veľmi známa a dokonca jedny z najstarších vín na svete. Najznámejším vínom Cypru je tzv likérové ​​víno ​​Commandaria, produkt kláštorných mníchov. Veľmi populárny je tiež cyperskej šampanské. Vzhľadom k tomu, že Cyprus je členskou krajinou Európskej únie, nie je nutné pre vstup na toto územie vízum. K pobytu vám postačí len platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.

Infobox

Pripravte sa tu na časový posun +1 hodiny v zime a +2 hodiny v lete. Elektrické napätie je 240 V. Na celom ostrove sa bez problému dohovoríte anglicky a nebuďte prekvapení, jazdí sa tu vľavo, ako pozostatok britskej nadvlády. Hlavnými turistickými strediskami sú Paphos, Larnaca, Agia Napa a Protaras.