SK | CZ
Úvod > Dovolenka - Last minute > Egypt

Egypt - Last minute dovolenka 2021

Zobraziť ponuku last minute Egypt

Oficiálny názov Egyptu je Egyptská arabská republika. Je to prímorský štát ležiaci v severovýchodnej Afrike pri pobreží Stredozemného a Červeného mora a na Sinajskom polostrove. Hlavným mestom je Káhira (Al-Qahirah). V Egypte žije približne 80 mil obyvateľov. Úradným jazykom je tu arabčina a menou egyptská libra.

Dovolenka

Pre vstup na územie Egyptu je nutné mať vybavenej vízum. Môžete tak urobiť na pôde egyptského veľvyslanectva v Prahe, alebo až tesne pred vstupom do krajiny, tzn. na letiskách alebo v prístavoch (odporúčame vybaviť radšej doma). Vízum platí tri mesiace a tridsať dní po vstupe do Egypta. Budete sa tiež musieť preukázať pasom s dobou platnosti najmenej šesť mesiacov od podania žiadosti. Pripravte sa na to, že vás môžu po príchode nemilo prekvapiť črevné ťažkosti, tzv Faraónova pomsta. Je to dané klímou, na ktoré nie sme zvyknutí. Preto je vhodné so sebou mať lieky proti týmto ťažkostiam. Pitím balenej vody znížite pravdepodobnosť faraónovej pomsty.

Geograficky

Veľkú časť územia tvoria púšte Sahara a púšť Lybijském. Egypt sa tiež môže pochváliť najdlhšou riekou na svete - Nílom. Rieka Níl je jedinou stálou riekou Egypta a bola a stále je stredom života v Egypte.

Obchod

Ak sa chystáte čokoľvek kupovať u obchodníkov (odevy, suveníry atď), nebojte sa zjednávať. Obchodníci to očakávajú a medzi pôvodnou cenou a konečnou býva veľký rozdiel. Príležitosť k tomu budete mať napríklad na jednom z káhirských trhovísk, ako je to najväčšie - Khan al-Khalili alebo Souq al-Goomaa. Zjednávať možno aj v taxíkoch, ak sa Vám cena zdá byť príliš vysoká. Naopak nikdy nezjednávajte v reštauráciách ani hoteloch. Pre Egypťanov je tiež takmer samozrejmosťou bakšiš, teda sprepitné. Väčšinou sa dáva okolo 10%.