SK | CZ
Úvod > Dovolenka - Last minute > Grécko

Grécko - Last minute dovolenka 2021

Zobraziť ponuku last minute Grécko

Grécko, oficiálne Helénska republika, je štát ležiaci v juhovýchodnej Európe na juhu Balkánskeho polostrova a rozkladajúce sa na ostrovoch v Egejskom, Stredozemnom a Iónskom mori. Hlavným mestom sú Atény. Rozloha Grécka je 131 940 km2 a má asi 11 mil obyvateľov. Oficiálnym jazykom je gréčtina a menou je Euro.

Dovolenka v Grécku

Grécko sa stále drží medzi populárnymi letnými destináciami na prednom mieste. Môžete tu prežiť ako aktívny aj pokojnú rodinnú dovolenku. Pobrežie je ideálny na prevádzkovanie vodných športov. Veľmi obľúbené sú v Grécku vodné lyžovanie a windsurfing. Skalnaté úseky okolo pobrežia sú vyhľadávané milovníkmi potápania. Egejské more nabáda tiež k plavbe na plachetnici, ktorú si možno v mnohých prístavných mestách zapožičať. Grécko je tiež známe pre svoju vynikajúcu kuchyňu. Klasická grécka kuchyňa je veľmi chutná a zdravá. Jej základ tvorí predovšetkým zeleninové šaláty, kvalitné mäso, ryby a všadeprítomný olivový olej. Typickým gréckym pokrmom je gyros a tzatziki, strúhanej uhorky v jogurte dochutené cesnakom. Nezabudnime ale aj ani na výbornú kávu, grécke vína a alkohol.

Dovolenka Grécko 2021

Ak sa chystáte do Grécka na dovolenku, máme tu pre Vás pár dobrých rád. Hneď po príchode si posuňte čas o hodinu dopredu. Bežne používaným elektrickým napätím je 230 V, ale pre všetky prípady so sebou majte adaptér, pretože nie všetky naše prístroje sú kompatibilné s miestnymi zásuvkami. V turistických oblastiach sú obvykle obchody i reštaurácie otvorené takmer nepretržite od ranných do večerných hodín sedem dní v týždni.

Názov Grécko

Názov Grécko vo svetových jazykoch má tri rôzne pôvody, z latinského latinského Graeco, ktoré podľa Aristotela bolo starovekým názvom Grékov. Ďalej Iónske z gréckeho toponymá Ionia a tretí podobou je Hellas podľa mýtickej predkyne Grékov Heleny.

Geografia

Grécko je pomerne hornatý stáť, a to ako na pevnine aj na ostrovoch. Najväčším pohorím je Pindos na západe. Vďaka svojmu povrchu má tiež veľmi členité pobrežie, takže aj veľa ostrovčekov a polostrovov. Z najznámejších patrí Chalkidiki, Krétu, Kyklady, Euboea, Lesbos alebo Cyprus, ten je ale grécky len z polovice. Podnebie je tu veľmi teplé, od mája do októbra teplota neklesá pod 20 ° C.

Kultúra

K najznámejším kultúrnym a historickým pamiatkam bezpochyby patrí Akropoly, dominanta hlavného mesta Atén. Vybudovaná bola v antických dobách a tvorila dlhú dobu náboženské i kultúrne centrum starovekého Grécka. Grécko sa tiež môže pýšiť starovekú Olympiou, miestom, ktoré sa už v 10. storočí pred nl stalo sídlom kultu boha Dia a v roku 776 pnl sa tu konali prvé olympijské hry. Medzi ďalšie patrí aj Mykény, cenné archeologické náleziská, či Apollónov chrám v Bassey, Solún, Kláštory Meteora, Mykonos - ostrov veterných mlynov.

Mentalita

Gréci sú ľudia veľmi otvorení, družní a bezprostredné, proste so srdcom na dlani. Rodina a deti sú pre nich posvätné. Ak sa ocitnete s kopú detí, privítajú Vás s otvorenou náručou, Gréci deti jednoducho zbožňujú. Vášnivo radi tiež diskutujú a často veľmi búrlivo, pripravte sa na hlasné hovory a živú gestikuláciu. Je to však tiež národ hrdý, a právom hrdý, na svoju minulosť a svojich predkov. Grécko je krajina olympských bohov, Achillea, slepého básnika Homéra, Aristotela .... histórie tu na Vás dýcha na každom kroku.

Náboženstvo

Dostanete Ak sa ale mimo turistickej oblasti, počítajte s tým, že v nedeľu bude všetko zatvorené. Keďže je Grécko nábožensky založený stáť, až 98% Grékov sa hlási ku gréckej pravoslávnej (= ortodoxnej) cirkvi, dbajte vhodného oblečenia pri návšteve kostolov (hlboké dekolty, odhalené ramená a kolená nie sú u žien tolerované, páni odloží pri vstupe do kostola pokrývku hlavy) . Čo sa týka dopravných predpisov, platia zvyčajné pravidlá ako inde v Európe (v obci maximálna rýchlosť 50 km / h, mimo obce 80 km / h, na cestách 1. triedy s rýchlym prevádzkou 100 km / hod., Na diaľniciach 120 km / hod ., povinnosť detské autosedačky, zákaz telefonovania za jazdy, atď). Trochu problém robí čerpacie stanice s obmedzenou otváracou dobou. Tak nech sa Vám tam páči.