SK | CZ
Úvod > Dovolenka - Last minute > Rakúsko

Rakúsko - Last minute dovolenka 2021

Rakúsko, oficiálne Republika Rakúsko, je vnútrozemské federatívna republika ležiaca v strednej Európe. Skladá sa z 9 spolkových krajín. Hlavným mestom je Viedeň a úradným jazykom nemčina. Keďže je Rakúsko členskou krajinou Európskej únie je oficiálnou menou euro.

Zobraziť ponuku last minute Rakúsko

Rakúske Alpy

Rakúsko je prevažne hornatá krajina. Viac ako polovica jeho územia je tvorená pohorím, a to Alpami, Vysokými a Nízkymi Taury a Viedenským lesom. Pretože ležia Rakúsko v rovnakom podnebnom pásme ako Česká republika, je podnebie skoro rovnaké, teplé letá a studené zimy.

Alpy

Najväčšou turistickou devízou Rakúska sú bezpochyby Rakúske Alpy. Prekrásna zasnežená príroda, perfektne upravené zjazdovky, malebné krčmičky, to všetko láka davy turistov prúdiacich do alpských stredísk. Rakúsko možno právom nazvať "kolískou alpského lyžovania" a bezpochyby patrí medzi svetové veľmoci tohto atraktívneho športu.

Šport v Rakúsku

V Rakúsku si ale prídu na svoje aj vyznávači vodných športov. Korutánske jazera aj oblasť Salzkammergut ponúkajú bohaté športové vyžitie ako v lete, tak aj v zime. Plávanie, potápanie a surfovanie môžete v zime vymeniť za korčuľovanie, plachtenie a surfovanie na ľade.

Doklady

Keďže je Slovensko rovnako ako Rakúsko členom Európskej únie, postačí vám na pobyt iba platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.

Rakúsko autom

Veľkou výhodou je, že Rakúsko je našim susedom a mnoho turistov vyráža na dovolenku autom. Treba sa ale riadne pripraviť a dodržiavať platné predpisy, pretože pokuty v Rakúsku sú pomerne vysoké. Do povinnej výbavy auto rozhodne patrí výstražný trojuholník, platná lekárnička a, ak sa chystáte ísť po diaľnici tak aj reflexná vesta. Najvyššia povolená rýchlosť je 130 km / h na diaľnici, 100 km / h na štátnej cesty (Tirolsko a Vorarlberg 80 km / h), v uzavretých obciach 50 km / h Ďalej je povinnosťou vodiča aj spolujazdca byť počas jazdy pripútaný a deti do 12 rokov musia povinne mať zodpovedajúce detskú sedačku. Povolený obsah alkoholu v krvi je 0,5 promile, pričom prekročenie je trestané odobratie vodičského preukazu alebo veľmi vysokou pokutou. Za nezodpovedajúce technický stav vozidla vám môže byť odobratá ŠPZ a technický preukaz vozidla.

Destinace

K nejnavštěvovanějším oblastem patří kromě Alp také Korutany se svými jezery, Štýrsko, Salcbursko či hlavní město Vídeň.