SK | CZ
Úvod > Dovolenka - Last minute > Taliansko

Taliansko - Last minute dovolenka 2021

Taliansko je štát ležiaci v južnej Európe na Apeninskom polostrove. Vnútri Taliansko leží dva mestské štáty - Vatikán a San Maríno. Taliansku navyše patrí územie obklopené Švajčiarskom Campione d'Italia. K Taliansku ďalej patria dva veľké ostrovy v Stredozemnom mori - Sardínie a Sicílie. Oficiálnym jazykom je taliančina a menou euro.

Zobraziť ponuku last minute Taliansko

Geograficky

Slávna topánka zasahujúce do štyroch morí (Jadranské, Iónske, Tyrhénske a Ligúrskej) sa nachádza v dvoch podnebných pásoch. Juh Talianska ležiaci v subtropickom páse ponúka horúce letá a tisíce kilometrov piesočnatých pláží. Naopak sever, v miernom páse, zasnežené vrcholky Álp s výborným vybavením pre zimné športy.

Nielen kultúra

Niet divu, že Taliansko patrí medzi najnavštevovanejšie krajiny sveta, predstavuje dokonalú dovolenkovú destináciu pre každý typ dovolenky a pre každého. Nachádza sa tu najviac kultúrnych pamiatok zapísaných na zozname UNESCO, preveľmi priateľské obyvateľstvo, najmenší štát sveta - Vatikán, stovky kilometrov dlhé piesočnaté pláže, snehom zasypané vrcholky Álp, ale aj kolíska futbalu, karnevaly, hudobné a filmové festivaly (San Remo, Benátky), a je tiež aj mekkou nakupovanie a haute couture. Prakticky každé mesto má svoju preslávenú "Piatou Avenue", ktorá sa síce v každom meste volá trochu inak, ale vždy tam nájdete dostatok nákupných príležitostí a najnovšie výstrelky nielen talianskej módy.

Taliansko dovolenka

Ak sa chystáte do Talianska ako turisti na dobu kratšiu ako 3 mesiace, potom platí bezvízový vstup a pre pobyt vám postačí cestovný pas. Ten však musí byť platný nasledujúcich šesť mesiacov po vjazde do Talianskej republiky. Dovoz a vývoz hotovosti je obmedzený na sumu 10.000, - Euro, nad uvedenú čiastku je potrebné vyplniť prehlásenie o dovoze / vývoze peňazí.

Info

Ak máte namierené do Talianska autom, potom si radšej natankujte plnú nádrž ešte u nás, pretože benzín aj nafta sú v Taliansku pomerne drahé. Nezabudnite na to, že dovoz pohonných hmôt v kanistri je do Talianska zakázaný. Ďalej si dajte pozor na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Porušenie býva trestané vysokými pokutami. Sankcie za opitosť sú uplatňované pri zistenie hladiny alkoholu v krvi vyššia ako 0,5 promile. Do Talianska je zakázaný tiež dovoz nebezpečných zvierat, nástrojov, liekov a surového mäsa. Psy a mačky musia mať veterinárne potvrdenie od nášho veterinára s vyznačením, že bolo očkované proti besnote. Potvrdenie nesmie byť staršie 20 dní a musia byť preložené do taliančiny. Psy na verejnosti musí mať náhubok a byť na vodítku.

Destinácie

K najznámejším talianskym letoviskám patrí Alpy, Benátska riviéra, Toskánsko, Rím, Florencia, a ďalšie.